Fibroblast Tedavisi Nedir?

Fibroblast Nedir?

Fibroblast cildin parlak ve esnek olmasını sağlayan kollajen ve elastin üretimini sağlayan hücrelerdir. Aynı zamanda ciltte herhangi bir yara oluştugu zaman yara yeri iyileşmesini sağlayan hücerelerdir.

Fibroblast Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Cilt yaşlandıkça, fibroblastlar  kolajen ve elastin üretme kapasitesi azalır ve cildin yapısı yaşlanır ve yıpranır. Fibroblast teadvsisinde genç kök hücreler yaşlı hücreler tarafından üretilir ve bu genç kök hücreler cildin hedef bölgelerine geri aşılanır.

Etkili kök hücre tedavisi, kişinin doğal hücrelerine dayanır. Kök hücre terapisinde, kulak arkasından bir birkaç milimetrelik deri parçası alınır ve yaklaşık 3 hafta boyunca özel bir kültür ortamında büyütülür. Yaşlılardan genç cilt kök hücreleri üretmek ortalama 3 ila 4 hafta sürer. Üretilen kök hücreler özel bir sıvı içine alınır. Bu kök hücreler, göz cevresi ve gerekli bölgeler dahil olmak üzere yaşlı cildin tüm bölgelerine uygulanabilir. Bir aylık aralıklarla üç seans yapılır.

Fibroblast Tedavisinin Avantajları

  • Doğal hücrelerden türetildiği için doku reddi, alerji veya enfeksiyon riski yoktur.
  • Hayvan kaynaklı hastalık riski yoktur.
  • Kalıcı ve uzun ömürlüdür.
  • Enjeksiyon bölgesi dışında hiçbir yere taşınmaz.

Fibroblast Tedavisinin Etkisi Ne zaman Görülür?

Kök hücre tedavisi cilt yaşlanması olan herkes için bir seçenektir. Bununla birlikte, genellikle diğer tedavileri olan ve faydalanamayan ciddi şekilde yıpranmış cilde sahip kişiler için ayrılmıştır. Genellikle yaşlı ve ciddi cilt deformitesi olanlara uygulanır. Kök hücre tedavisinin etkinliği cilt problemine ve kişinin yaşına bağlı olarak değişiklikler gösterebilse de fibroblastalr en az 4-5 yıl etkinlik gösterir.

Fibroblast tedavisi etkisini hemen gösteremez çünkü fibroblast hücrelerinin kollajen ve elastin üretmesi zaman alır. Genelde ilk etkiler ikinci enjeksiyon ile görülemeye başlar. Erkeklerde cilt yaşlanması daha sonra ortaya çıkar. Bununla birlikte, meydana gelirse, önemli sarkma ve kırışıklıklar gözlenir. Cilt yaşlanması esas olarak kadınlarda menopozdan sonra başlar. Bu dönemlerde kök hücre tedavisi önerilir. Kök hücre tedavisi, kırışıklıkların azalmasını ve daha sıkı ve daha parlak cildin önemli ölçüde oluşmasını sağlar Etkiler diğer yöntemlere göre çok daha uzun sürer.

TOP