Sarı Nokta Hastalığı

Sarı Nokta Hastalığı Nedir; Sarı nokta, gözümüzün arkasında yer alan ve retina dediğimiz görme işlevinin oluştuğu ağ tabakadaki en net gördüğümüz ve içinde sarı renkli maddelerin olduğu görme merkezidir.Bu merkezi bozan tüm hastalıklar makula dejeneresansı olarak adlandırılır.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri

Sarı nokta hastalıklarının az görülen bir kısmı çocukluk ve erişkinlikte başlar fakat en sık gördüğümüz tip olan yaşa bağlı sarı nokta hastalığı 60’lı yaşlarla beraber ortaya çıkar. En sık ve en erken belirti net görememeyle birlikte cisimlerin ortasını eğik,çarpık görme ve bakılan şeyin ortasını karanlık görmedir. Bunları takiben görme kalitesi ve gücü zamanla azalır ve hasta uzaktaki nesneleri göremediği gibi kitap da okuyamaz hale gelir.

Sarı Nokta Hastalığının Nedenleri Nedir?

En sık neden yaşla beraber sarı nokta bölgesinin bozulmasıdır. Bunu yanında yüksek miyoplar ve doğumsal bazı retina hastalarında da sarı nokta hastalığı görülebilir.

Sarı Nokta Hastalığında Risk faktörleri

Sarı nokta hastalığı için en önemli risk faktörü yaşdır.Yani ne kadar yaşlı olunursa bu hastalıkla karşılaşma riski o kadar yüksektir.Kadınlarda daha sıktır.Sigara, yüksek kolesterol, hipertansiyon, güneş ışığına uzun süre maruziyet ve vitaminden eksik beslenme diğer risk faktörleridir. Kalıtım da önemlidir.

 

Sarı Nokta Hastalığının Kaç Tipi Vardır?

Sarı nokta hastalığının 2 tipi vardır. %80 kuru tip yani kanama, sıvı birikimi veya yeni oluşmuş damar bulundurmayan tip.%20 yaş tip olup bu tipde sıvı birikimi, kanama ve yeni oluşmuş fakat zararlı damar ağı mevcuttur. Kuru tip nispeten daha zararsız olup zaman içinde yaş tipe dönüşebilir. Yaş tipin %85’in de görmeyi ileri dereceye kadar bozabilen patolojiler mevcuttur. Tedavi edilmezse kalıcı hasar bırakma oranı yüksek olan ve tehlikeli tip yaş tiptir.

Ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Öncelikli olarak 40 yaşından sonra her yıl düzenli göz kontrolü gerekir. Ancak görme azalması, cisimlerin ortasını karanlık, eğik, çarpık görme şikâyetleri olursa vakit kaybetmeden bir göz-retina uzmanına başvurulmalıdır. Erken tanı çok önemlidir.

Tedavi edilmezse ne olur ?

Sarı nokta hastalığı başka bir hastalık üzerine eklenmezse körlükle neticelenmez. Ancak kişiyi başkalarına bağımlı olarak yaşayan, yarım metre önünü göremeyen bir insan haline dönüştürebilir. Bu da yaşam kalitesini oldukça düşürüp kişiyi tüm sosyal yaşantısından uzaklaştırır.

Görülme sıklığı nedir ?

60 yaşından sonra %30, 70 yaşından sonra %40,80 yaşından sonra %50 ve 90 yaşından sonra %70 civarında görülme sıklığı vardır.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tedavi edilir ?

Yaş tip için bugün bilinen ana tedavi yeni oluşmuş zararlı damar gelişimini önleyen göz içi ilaç enjeksiyonları. Kuru tip için tedavi bulunmuyor ancak koruyucu amaçlı özel vitaminler vardır.

Kuru tip sarı nokta hastalığında görmeyi arttırmak için kullanılabilecek yeni gelişmeler var mı?

Kuru tip sarı nokta hastalığı için lutein içeren vitaminler kullanılmaktadır. Bunun dışında yeni çıkan görme seviyesini yükseltmek için uygulanabilecek bir göz içi lens geliştirildi. Eyemax-mono adı verilen bu göz içi lens uygulaması kuru tip makula hastalarında görme alanında oluşan karanlık alanları merkezden perifere kaydırması sayesinde görme seviyesinin artmasını sağlar.

Bu göz içi lens küçük bir teleskop gibi çalışarak görüntüyü biraz büyüterek ve görüntüyü retinadaki sağlam bölgelere kaydırarak görme seviyesini arttırır. Sağlıklı retina makula denilen görme merkezininin görevini üstlenerek daha iyi bir merkezi görme sağlar. Bu artmiş merkezi görme araba kullanma, yüzlerin seçilmesi ve okuma gibi günlük aktivitelerin yapılma şansını arttırır. Eyemax-mono uygulaması kısa süreli bir ameliyattır ve hastanede yatmayı gerektirmez.

Eyemax-mono kuru tip sarı nokta hastalığı dışında göz hastalıklarında kullanılıyor mu?

  • Stabil veya aktif olarak tedavi edilmiş olan yaş tip sarı nokta hastalığı
  • Stabil veya aktif olarak tedavi edilmiş olan diabetik (şekere bağlı) retina hastalığı
  • Yüksek miyopiye bağlı retina hastalığı
  • Makula deliği / Epiretinal zar

Eyemax mono hangi durumlarda uygulanmaz?

  • Gebelik
  • Tedavi edilmemiş aktif yaş tip sarı nokta hastalığı
  • Tedavi edilmemiş aktif diyabetik retinopati hastalığı

Eyemax-mono uygulaması için görme seviyelerinin belli bir aralıkta olması gereklidir. Kuru tip sarı nokta hastalığında retinadaki hasarlı bölgenin büyüklüğünün belli bir değerin altında olması gerekir. Sonuç olarak bu göz içi lens uygulaması öncesi hastaların muayene ile uygunluğunun karar verilmesi gereklidir.

TOP