PRP (Platelet-Rich Plasma) Nedir?

PRP Nedir?

PRP (Platelet-Rich Plasma - Trombosit Zengin Plazma), tamamen doğal ve hipoalerjenik olan cerrahi olmayan bir tedavidir. Trombosit açısından zengin plazmayı kırmızı kan hücrelerinden ayırmak için az bir miktar kan alınır ve döndürülür.

Besin açısından zengin trombosit açısından zengin plazma daha sonra yeni kolajen üretimini teşvik etmek, hacmi iyileştirmek, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve cilt tonunu ve netliğini arttırmak için cilde geri enjekte edilir. Akne izleri, göz çevresindeki çatlaklar ve koyu halkalar gibi bazı lekeleri tedavi etmek için de kullanılabilir.

PRP Tedavisi Uygulama ve Süreç

Tedavi yaklaşık 20-30 dakika sürer ve herhangi bir cilt tipine veya rengine uygulanabilir. Tedaviden birkaç gün sonra enjeksiyon bölgesinde biraz kızarıklık, şişme veya morarma yaşayabilirsiniz.

Cilt dokusunun ve tonunun iyileşmesi genellikle 3-4 hafta içinde fark edilir, ancak tam kollajen rejenerasyonu üç aya kadar sürebilir. İlk tedavinizden sonra bir değişiklik görebilseniz de, optimum sonuçlar elde etmek için bir dizi seansa ihtiyacınız olabilir.

PRP sonuçları kalıcı değildir, çünkü zamanla doğal bir bozulma meydana gelir. İyileştirmeler bir yıla kadar sürebilir. Lütfen cilt bakımında aktif maddeler (asitler, retinoller, vb.) kullanmaktan kaçının, sıcak duşlardan, banyolardan, buhardan ve saunadan kaçının ve diğer yüz bakımlarından kaçının. İstenirse 4-6 hafta sonra tekrar tedavi yapılabilir.

PRP Tedavisinin Yararları Nedir?

Konsantre trombosit kaynağı olarak PRP, kolajen üretimini iyileştirmek ve uyarmak için hayati önem taşıyan farklı büyüme faktörlerini içerir ve serbest bırakır. Tarihsel olarak, spor yaralanmaları, yara iyileşmesi ve eklem cerrahisi tedavisinde yaygın olarak kullanılan PRP, kendi kanınızı kullanır ve alerjik reaksiyon riski olmadığından ve sentetik madde kullanılmadığı için güvenli bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir.

Yüz kanserleri (geçmiş ve şimdiki), sistemik kanser, kemoterapi, steroid tedavisi, yüzü etkileyen dermatolojik hastalıklar, kan bozuklukları ve trombosit anormallikleri ve antikoagülasyon tedavisi gibi cilt durumlarınız veya hastalıklarınız varsa PRP tedavisine girmemelisiniz.

Benzer şekilde, trombosit disfonksiyonu, kritik trombositopeni, hiperfibrinogenaemi, sepsis, kronik karaciğer hastalığı, hepatit veya herhangi bir akut enfeksiyondan muzdaripseniz PRP uygun değildir.

TOP